Jak zmienić przeznaczenie pojazdu?

Posiadasz samochód, który z różnych względów nie do końca spełnia Twoje oczekiwania? Rozważasz jego sprzedaż i zakup innego? Zanim podejmiesz kroki w tym kierunku, przeczytaj poniższy mini poradnik. Dowiesz się z niego, czym jest zmiana przeznaczenia pojazdu, kto i w jakim celu może jej dokonać, kto jest uprawniony do tego typu zmian oraz jakich formalności należy dopełnić po zmianie przeznaczenia auta. Zapraszamy do lektury.

Czym jest zmiana przeznaczenia pojazdu?

Zmiana przeznaczenia pojazdu polega na tym, dokonujemy pewnych zmian konstrukcyjnych pojazdu, które mają wpływ na zmianę sposobu jego użytkowania. Na przykład możemy dokonać przekwalifikowania samochodu osobowego na samochód dostawczy lub ciężarowy. Oczywiście wszelkie zmiany mogą być dokonane jedynie w ramach obowiązujących przepisów. Dodatkowo po dokonaniu nawet niewielkich zmian konstrukcyjnych każdy samochód osobowy czy dostawczy musi przejść kontrolę, o czym więcej wspomnimy w kolejnych punktach.

Kto i w jakim celu może dokonywać zmiany przeznaczenia pojazdu?

Zmiana przeznaczenia samochodu osobowego może być dokonana zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne. Najczęściej jednak taką zmianę wykonują osoby prowadzące działalność gospodarczą, które chcą wykorzystywać samochód do celów zawodowych np. działalności przewozowej. Zmiana przeznaczenia pojazdu może być korzystna np. z ekonomicznego punktu widzenia. Same zmiany konstrukcyjne są również z reguły znacznie tańsze aniżeli zakup nowego samochodu. Głównym powodem zmian są jednak walory praktyczne. Możliwości załadunkowe samochodów osobowych są siłą rzeczy mocno ograniczone. Po dokonanych zmianach mogą one przewozić większy ładunek i mieć na stałe większą pojemność bagażnika.

Jakie zmiany, przeróbki w samochodzie będą oznaczały zmianę jego przeznaczenia?

Zmiana przeznaczenia pojazdu to dość pojemny termin. Wiele zależy od tego, jaki samochód chcemy poddać zmianom i jaki cel chcemy osiągnąć. Z reguły wymaga to wprowadzenia zmian konstrukcyjnych większych niż np. demontaż kratki lub usunięcie tylnych siedzeń. Powiększenie przestrzeni ładunkowej będzie automatycznie oznaczało, że pojazd musi nadal spełniać wymagania techniczne dotyczące masy własnej, dopuszczalnej masy całkowitej, liczby miejsc siedzących, wymiarów nadwozia i innych parametrów. Nie bez powodu istnieje wyraźny podział na to, który pojazd uznajemy za pojazd ciężarowy, dostawczy i osobowy. Szukasz wzorów umów związanych z samochodami? Zajrzyj na https://autoumowa.pl/

Kto jest uprawniony do dokonywania zmian od strony technicznej?

W trosce o utrzymanie najwyższego bezpieczeństwa pojazdów po zmianie ich przeznaczenia, przepisy mówią wprost. Zmiany konstrukcyjne pojazdu mogą być dokonywane tylko przez warsztaty prowadzące działalność o kodzie PKD 50.20.A lub 45.20. Wynika to z zapisów Ustawy o prawie w ruchu drogowym (art. 66 ust. 4 pkt 6). Jeśli zatem ktoś planuje jakiekolwiek modyfikacje w aucie, powinien sprawdzić, czy dany warsztat ma stosowne uprawnienia.

Obowiązki formalne, jakich należy dopilnować po zmianie przeznaczenia auta

Przejdźmy do punktu ostatniego, którym są formalności. Pierwszym co należy zrobić po dokonaniu zmiany przeznaczenia pojazdu, jest wykonanie dodatkowego badania technicznego. Musimy w tym celu odwiedzić stację kontroli pojazdów. Pozytywne badanie jest równoznaczne z dopuszczeniem pojazdu do ruchu drogowego. Kolejnym krokiem jest złożenie w stosownym wydziale komunikacji wniosku o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. O dokonanej zmianie przeznaczenia pojazdu należy również poinformować ubezpieczyciela. Najprawdopodobniej zajdzie potrzeba ponownego przeliczenia wysokości składki w związku ze zmianą ryzyka ubezpieczeniowego. Po tym wszystkim można będzie powiedzieć, że proces zmiany przeznaczenia pojazdu mamy za sobą.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego, zmiana przeznaczenia pojazdu to coś więcej niż usunięcie tylnych siedzeń i zamontowanie kraty. To bardzo często zmiana sposobu użytkowania samochodu, która wiąże się z wprowadzeniem zmian konstrukcyjnych w pojeździe, uzyskaniem nowego dowodu rejestracyjnego, wykonaniem badania technicznego i zawarciem nowej polisy ubezpieczeniowej. Zmiana przeznaczenia auta może być korzystna pod względem finansowym, ale przede wszystkim zwiększa funkcjonalność auta na zgodną z bieżącymi potrzebami. Wszelkie zmiany w konstrukcji pojazdu powinny być dokonywane w wyznaczonych do tego warsztatach, a jakość wykonanych prac potwierdza badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów, które jest niezbędne przed wizytą w wydziale komunikacji. Cały proces może wydawać się skomplikowany, ale jeśli rozplanujemy go na spokojnie, przebiegnie szybko i sprawnie, w czym mamy nadzieję, powyższy tekst powinien nieco pomóc.

 

Artykuł sponsorowany

0 thoughts on “Jak zmienić przeznaczenie pojazdu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *